Historia Dębieńska – Śląska Biblioteka Cyfrowa

Historia Dębieńska

Śląska Biblioteka Cyfrowa została utworzona na mocy porozumienia pomiędzy Biblioteką Śląską a Uniwersytetem Śląskim w dniu 20 lipca 2006 r. Celem działania ŚBC jest prezentacja w internecie kulturowego dziedzictwa Śląska w jego historycznej i współczesnej różnorodności, publikowanie naukowego dorobku regionu oraz wspieranie działalności dydaktycznej i edukacyjnej. W zbiorach ŚBC zdigitalizowane (cyfrowo przetworzone) zostało kilkaset tysięcy pozycji. Jedną z nich jest: „Die älteste Genealogie der Welczek von Dębieńsko des Stammes Rassycz” czyli w wolnym tłumaczeniu „Genealogia rodziny Welczek z Dębieńska z rodu Rassyczów”

Oto kilka fragmentów tekstu wolnego tłumaczenia na język polski.

„Dębieńsko jest rodową siedzibą rodziny Welczek. Dla Dubenska jest uważana polska nazwa Dębińsko, którą dzisiaj wymawiamy jako Dębieńsko. W najdawniejszych czasach miejscowość znajdowała się 14 km na północ tworząc rozległą osadę położoną niedaleko Rybnika, w krainie zwanej Polsko-Górnym Śląskiem, co jest uzasadnione, gdyż obszar ten faktycznie w stopniu porośniętym jest lasem dębowym na znacznym obszarze.  Około 1537 r. granicę pomiędzy Dębieńskiem nazwano Starym i Wielkim. Jak nazwy Stare Dębieńsko i Ornontowitz (Ornontowice) zostały uregulowane (także podział na Stare i Wielkie Dębieńsko, wyjaśnimy dokładniej później), Nazwy nie powtarzają się i zawsze określają tę osadę (miejscowość) – ze względu na dęby i grupy dębów.

Dębieńsko. — To także nazwa rodziny. Pierwotnie teren zamieszkiwała rodzina Welczék von Dubeùsko, dopiero później (1537) na zajmowanym terenie pojawiło się dość duża ilość drzewostanów dębowych co skutkowało powstaniem odrębności i dodaniem do przedrostka Dębieńsko uszczegółowienia Wielkiego. Jeszcze w roku 1554 istnieją nazwy, których dziś na próżno szukamy.”

„Na początku XIV w. był to ładny gaj i ważna osada z kościołem, także parafią, gdyż już w 1335 r. kościół w Dębieńsku (wówczas pisany jako Dambin) z kościołami Bzie Zameckie, Pielgrzymowice, Godów, Rybnik, Boguszowice zaliczał się do diecezji Zorskiej. Wymienione kościoły, w tym Dębieńsko, zobowiązane były do ​​płacenia diecezji wrocławskiej określonej dziesięciny”

Całość do pobrania w języku niemieckim poniżej.